12 Milyon CHF Değerindeki Mücevher Müzayedesi

Christie’s Beyond Boundaries Müzayedesi’nde Avrupalı sanat düşkünü bir çiftin 1960-70’lerde topladığı eşsiz Art Nouveau ve Art Deco mücevher koleksiyonu dün Cenevre- Four Seasons Otel’de satışa sunuldu. Her biri kendi içinde sanat eserini andıran bu göz alıcı koleksiyon toplamda 110 parçadan oluşuyor. Müzayedenin toplam değeri ise 12.354.375 CHF. Bazı eserler tahmini satış fiyatlarını katladı ve tahminin çok üzerinde rakamlara alıcı buldu.

 

Art Nouveau

 

Tahmini satış fiyatı 90,000-130,000 CHF olan Rene Lalique tasarımı kolye müzayedede 972,500 CHF’ye satıldı.

 

Art Nouveau; 19. yüzyılın sonuyla 20. yüzyılın başlarında Avrupa’yı etkisi altına alan bu akım, zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı tamamen farklı prensiplere dayanılarak yapılan eşsiz bir tarz. Georges Fouquet and Henri Vever gibi sanatçılar yarı değerli malzemeler ile eserlerini yaratmayı tercih ettiler. Fransız Art Nouveau akımının oluşumunda önemli rol oynan Lalique bu akımın efendisi olarak adlandırılmaktadır.

 

Lalique

Tahmini Satış Fiyatı: 90,000-130,000 CHF
Satış Fiyatı: 287,500 CHF

 

Tahmini Satış Fiyatı: 70,000-90,000
Satış Fiyatı: 348,500 CHF

 

Lalique; ünlü sanatçı, sanatını mücevher tasarımları ile ön plana çıkardı. İlk başlarda Cartier ve Boucheron gibi mücevher evlerine tasarım yaptı, daha sonra ünlü tiyatrocu Sarah Bernhardt’ın sahne mücevherlerini tasarladı ve böylece yaptığı tasarımlarla herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Müzayedede, Lalique tarafından imzalanan 45 parçanın yanı sıra, Georges Fouquet’in tasarladığı mücevherlerde insanı adeta büyülüyor. Koleksiyonda Henri Vever, Eugène Feuillâtre, Léopold Gautrait, Vican ve Lucien Gaillard’ın Fouquet ve Lalique eserlerinin yanında birkaç Art Nouveau mücevher parçası bulunmaktadır.

Art Deco

90,000-130,000 CHF fiyata satılması tahmin edilen Georges Fouquet tasarımı kolyenin satış fiyatı 492,500 CHF oldu.

 

Art Deco; 20. yüzyılın başlarında ön plana çıkan bu akım, zarif geometrik ve simetrik hatlarıyla dikkat çeken, farklı, aynı zamanda da etkileyici tasarımlarıyla hayranlık uyandırıyordu. Canlı renkler, yenilikçi malzemeler, egzotik şekilleri ile adeta göz kamaştırıyor. Üstün yeteneği ve başarısı ile mücevherin mimarı olarak adlandırılan Raymond Templier, Art Deco sanatının en önemli temsilcilerindendir.

 

Kaynak : https://www.oggusto.com/blog/detay/903/12-milyon-chf-degerindeki-mucevher-muzayedesi.html