Türkiye’nin Yükselen Lüks Markaları – Raisa&Vanessa

1986 yılında İstanbul’da doğan Raisa ve Vanessa Sason kardeşler, sosyetenin ünlü menajerlerinden Etel Sason’un ikiz kızlarıdır. Sason kardeşler, Londra’da aldıkları moda eğitimi sonrası 2011 yılında kendi isimlerini taşıyan Raisa&Vanessa adlı lüks giyim markasını kurarak moda dünyasında adlarından söz ettirmeye başladılar.

Ünleri Türkiye’nin yanı sıra dünyaya da yayılan Sason kızları, ultra violet yazımızda da bahsettiğimiz üzre, Victoria’s Secret 2017 defilesinin after partysinde iki ünlü VS modeli tarafından da tercih edildiler. Apoletli elbiseler, püskül detaylı mayolar, gladyatör çizgileri taşıyan elbiseleri ile Türk ve dünya sosyetesinin tercihleri arasında yer aldılar bile.

 

Peki nedir bu Sason kardeşlerin başarısının sırrı?  

 

Anneleri Etel Sason, sosyetenin ünlü menajerlerinden olup, birkaç yıl önce işine son verilene dek Ajda Pekkan’ın asistanlığını yürütmekteydi. Anneleri Etel Sason’un “çevresinin” Sason kardeşlerin başarısında rol oynadığı aşikâr. Ancak başka bir detay da var ki, başarılarına gölge düşüren nitelikte ve isimlerini “kimmiş bu kızlar” merakıyla Google’da arattığınızda karşınıza çıkacak kadar da paylaşıma açık.

2011 yılında kurdukları markalarının dördüncü yılı olan 2015’de Raisa Sason’un sosyeteden birçok ismi kapsayan uyuşturucu davasında başrol oynadığı görülüyor. İddianameye göre Raisa, kızkardeşi Vanessa dâhil sosyeteden pek çok kişiye hem evlerde hem de ünlü gece kulüplerinde uyuşturucu satmak ve temin etmek suçundan yargılanmış. Moda dünyasında iyi bir yere gelmek için klasik söylem olan “arkan olmalı” klişesinin ileri ve etik olmayan boyutunu uygulamış gibi gözüken Sason kardeşler, ünlerini sosyetenin torbacısı olmaya mı borçlular?

Tasarımlarının kötü, dikişlerinin kalitesiz olduğu söylenemez ANCAK 6 yıl gibi kısa bir sürede ünlerinin dünyaya bu denli hızlı yayılmış olması kafalarda soru işareti bırakmıyor değil. Günümüzün ünlü tasarımcılarının ve markalarının hikayelerine baktığımızda Marc Jacobs’tan Zara’ya pek çok ünlü markanın uzun ve çok uğraş verici yollardan geçerek ünlerini kazandıklarını biliyoruz. 5-6 yıl gibi kısa bir sürede 30 yaşında iki kız kardeşin bu kadar parlaması sadece yeteneklerinin mucizesi mi yoksa arka planda dönen stratejik kirli işlerin mi bunu hiçbir zaman bilemeyiz, ancak bu olayları başarılarına gölge düşürdüğü kesin. Bakalım bu başarıları ünlü modacılar gibi uzun soluklu mu olacak, yoksa arkalarındaki desteği kaybettiklerinde dünya moda sahnesinde bu kızları göremeyecek miyiz?

 

Dipnot: Sason kardeşler hakkında 2015 yılında hazırlanmış iddianame hakkında detaylara ulaşmak için linke tıklayabilrsiniz.

Sosyetenin Ünlü Uyuşturucu Davası